Hukuki Danışmanlık

Hukuki Danışmanlık Nedir?

Hukuki Danışmanlık Nedir?

Avukatlar, müvekkillerine veya danışmanlarına avukatlık hizmetinin yanı sıra hukuki danışmanlık hizmeti de sağlamaktadır. Hukuki danışmanlık, kişilerin uzman avukata danışarak ayrıntılı bir şekilde hukuki bilgi almasıdır. Hukuki danışmanlık kanun gereği sadece avukatlar tarafından sağlanabilen bir hizmettir. Bu hizmetin sadece avukatlar tarafından verilmesinin sebebi ise toplumda yanlış hukuki bilgi yayılmasının önüne geçmektir. Zira yanlış kişiden alınan yanlış bilgiler panik yaratmakta ve çözümü zorlaştıracak bir hal almaktadır.

Kişiler genel olarak uyuşmazlık dava yoluna gitmeden avukatta danışmazlar. Ancak karşılaşılan problemin daha büyük ve çözülemez bir hal almaması için avukatın hukuki danışmanlığından yararlanmak kişilerin faydasına olacaktır. Hukuki danışmanlık bir uyuşmazlığın çözümü için başvurulacak bir yol gibi görünse de, ticari ve bireysel hayatta düzenli danışmanlık hizmeti alınması oluşan veya oluşabilecek hukuki uyuşmazlıkların daha kısa sürede ve daha az maliyetle çözülmesini sağlayacaktır.

  • Hukuki danışmanlık, danışmanlık hizmeti alan kişilerin veya şirketlerin oluşabilecek mağduriyetlerini önlemeye yarayacak bir hizmettir.
  • Hukuki danışmanlık kısa sürede çözüm sağlamaya yöneliktir.
  • Hukuki danışmanlık daha az maliyetli bir süreçtir.
  • Hukuki danışmanlıkta kişiler veya şahıslar, karşılaşabilecekleri uyuşmazlıkların olası riskleri hakkında bilgi sahibi olurlar.
  • Hukuki danışmanlık hizmeti alan kişiler veya şirketler en doğru bilgiyi en doğru kişiden edinirler.
  • Hukuki danışmanlık hizmetinden yararlanan kişi veya şirketler karşılaşabilecekleri risk veya uyuşmazlıklara ilişkin gerekli önlemi alma fırsatı bulurlar.

Hukuki Danışmanlık nedir

Hukuki Danışmanlık Çeşitleri Nedir?

Hukuki danışmanlık iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Önleyici hukuki danışmanlık ve giderici hukuki danışmanlık.

  • Önleyici hukuki danışmanlık: Önleyici hukuki uyuşmazlık durumunda henüz hukuki uyuşmazlık doğmamışken, danışanın bilgilendirilmesi ve oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi için adımlar atılmasını ifade etmektedir.
  • Giderici hukuki danışmanlık: Giderici hukuki danışmanlık ise hukuki uyuşmazlığın doğmasının ardından verilen danışmanlık hizmetini ifade eder.

Bilgiç Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize hem önleyici hem de giderici hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Müvekkillerimizin ofisime gelmesine dahi gerek kalmaksızın iletişim kanallarıyla hukukş danışmanlık hizmetini sunmaktayız. Mevcut dosyalarda müvekkillerimize verdiğimiz bilgilendirmeler, ihtarname-ihbarname hazırlanması, sözleşme hazırlanması ve düzenlenmesi hukuki danışmanlık hizmetlerimiz arasında sayılmaktadır.

Başa dön tuşu