Genel

En İyi Avukat Nasıl Bulunur?

Hukuki bir sorunla karşılaşan bir kişi istediği sonuca ulaşmak için daima “en iyi avukatı” bulmak ister. Bu yaklaşım elbette doğrudur ancak kavram olarak yetersizdir. Probleminizin çözümü için hangi alanda en iyi avukatı aradığınızı bilmek önemlidir. En iyi boşanma avukatı mı? En iyi ceza avukatı mı? En iyi tazminat avukatı mı?  Her ne kadar düşünce olarak “en iyi avukat” şeklinde arama yapsak da bu şekilde bir nitelendirme doğru değildir.  Hiçbir avukat kendisini “en iyi” olarak nitelendirmemelidir. Sizin için en iyi avukat, internet üzerinden bu şekilde sıfatlarla reklam yapan avukat değil, şüphesiz ki hukuki sorununuza en iyi çözümü bulan avukattır.

O halde en iyi çözümü bulan avukat nasıl bulunur?

  1. Tanıdık referansıyla avukat bulma:

Avukatlık Kanunu ve Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarında, avukatın reklam yapması açık bir şekilde yasaklanmıştır. Avukatların reklam yasağı söz konusu olduğundan en iyi avukatı bulmak için insanların ilk başvuracağı yol, tavsiyeler yani referanslardır. Daha önce hukuki sorunu iyi bir sonuçla çözülmüş olan bir yakının vereceği referans karşınıza sizin için en iyi avukat kavramını çıkarabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta yakınınızın verdiği tavsiyenin sizin hukuki sorununuzla ilgili olup olmadığıdır. Örnek vermek gerekirse, gayrimenkul hukuku konusunda size tavsiyede bulunan yakınınızın söylediği avukatın ceza hukuku alanındaki bir uyuşmazlığınızda da en iyi avukatlık hizmetini sunması her zaman söz konusu olmayabilir.

En iyi avukatlık hizmetini alabilmeniz için öncelikle hukuki uyuşmazlığınızın tarafınızca iyi bir şekilde tespit edilmesi gereklidir. Ancak tarafınızın hukuki uyuşmazlığı ilk aşamada tek bir hukuki alanla ilgili olur iken sonrasında farklı bir alanla alakalı başka bir sorun ortaya çıkabilir. Örneğin, eşinden şiddet görmüş bir kişinin karşılaştığı hukuki uyuşmazlıkta ilk olarak boşanma hukuku içerisindeki bir uyuşmazlık gibi görünürken ileriki aşamada veya aynı anda ceza hukukunun alanına da girdiği görülmektedir.

  1. İnternet aramasıyla avukat bulma:

En iyi avukatı bulmak için çevrenizde tavsiyede bulunacak bir kişinin bulunmaması durumunda ise ilk akla gelen yöntem internetten avukat aramaktır. Bu durumda ise ilk bakılması gereken avukatlar hakkında yapılan yorumlardır. Ancak bu yorumlar da tek başına yeterli değildir. Yorumları iyi olan avukat ile muhakkak yüz yüze veya telefonda görüşme sağlamınızı tavsiye ederiz. Zira yargılama süreci uzun bir süreçtir ve sizin için en iyi avukat aslında bu süreç boyunca en iyi iletişimi kurabileceğiniz avukattır. İyi bir iletişim kurulmaksızın başlanan hukuki süreç, ileride daha büyük problemlerin oluşmasına sebebiyet verebilecektir.

İnternet üzerinden avukat arayışında bulunan kişiler genel olarak arama motorlarına “en iyi avukat” “Süper avukat” “En hızlı boşanma avukatı” “Türkiye’nin en iyi avukatı” “ünlü avukat” “ipten alan avukat” gibi terimler yazmaktadır. Yerel olarak bu duruma örnek vermek gerekirse “Silivri en iyi boşanma avukatı” “Silivri en iyi ceza avukatı” “En iyi Silivri Avukatı” gibi arayışlar da söz konusu olabilmektedir. Ancak bu şekilde sıfatlar ve arayışlar doğru değildir. Zira avukatların kendilerinden bu şekilde bahsetmeleri de hatalıdır. Bu şekildeki sıfatlar avukatlık mesleğinin itibarına da gölge düşürmektedir. Meslektaşlarına saygısı olan hiçbir avukat bu şekilde bir nitelendirme yapmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise avukat arayışında bulunan kişinin hukuki uyuşmazlığının bulunduğu yere yakın çalışan bir avukattan hukuki yardım almasının kişinin yararına olacağıdır. Örnek vermek gerekirse Silivri’de boşanmak isteyen bir kişinin avukatını Silivri’den seçmesi daha uygundur. Bu tarz bir seçim size maddi ve zaman yönünden tasarruf sağlayacaktır. Dolayısıyla internette arama yaparken kullanılması gereken doğru kelime “Silivri boşanma avukatı” veya “boşanma avukatı Silivri” şeklinde olmalıdır. Ancak bu şekilde bir arama yapılmış olsa da karşınıza arama motorlarını suiistimal ederek üst sıralarda yer almayı başaran ancak Silivri veya çevresinde bulunmayan avukatlarda karşınıza çıkabilecektir. İletişim adreslerini kontrol ederek bu suiistimalin önüne geçebilir ve sizin ihtiyacınıza en uygun avukatı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu